Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pliki te nie przechowują żadnych danych osobowych. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

X

Elbląg


ELBLĄŻANIE NA OLIMPIADACH

Pierwszymi olimpijczykami reprezentującymi Polską byli narciarze i łyżwiarze. Było to na I Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Chamonix w 1924 roku. Natomiast pierwsze medale zdobyli na igrzyskach letnich w Paryżu kolarze i jeździec Adam Królikiewicz na słynnym Pikadorze.

W historii elbląskiego sportu były zawodniczki i zawodnicy, którzy dostąpili zaszczytu reprezentowania Polski na letnich i zimowych igrzyskach olimpijskich. Elblążanie startowali w gronie najlepszych na świecie i zdobywali olimpijskie trofea.

Dlatego można twierdzić, że w tym rozdziale pulsuje historia, historia ludzi, którzy byli lub są solą elbląskiego sportu. Ich historia jest żywa, będzie zawsze żywa i powinna w młodych pokoleniach elblążan uczyć szacunku dla ich przodków, dla sportowego wysiłku. Pamięć i szacunek należą się nieżyjącym olimpijczykom, a także tym, którzy są obok nas często nieznani.

Prezentujemy sylwetki medalistów olimpijskich i uczestników igrzysk z Elbląga, ich drogi dochodzenia do zaszczytu reprezentowania Polski na olimpiadach.

Często zdarzało się, że zawodniczki i zawodnicy, którzy zaczynali w naszym mieście sportowe kariery, po osiągnięciu znaczących sukcesów w elbląskich klubach pod trenerskim okiem miejscowych trenerów, emigrowali do większych ośrodków miejskich. Powody były różne, przede wszystkim lepsze warunki do doskonalenia sportowych umiejętności, a także studia, służba wojskowa, bądź sytuacja rodzinna. Jedno nie podlega dyskusji – byli i są w Elblągu trenerzy, którzy posiadają umiejętność wyłuskania z uprawiającej sport młodzieży jej sportowe talenty. Te brylanciki po odpowiednim szlifie startowały na letnich i zimowych olimpiadach.

Poznajmy ich bliżej.

Adelheida Mroske-Łabulowa

Artur Szafrański

Elwira Seroczyńska

Elżbieta Krzesińska-Duńska

Erwina Lidia Ryś-Ferens

Ewa Borkowska-Wasilewska

Ewa Malewicka-Dudek

Grzegorz Wacław Kaleta

Helena Pilejczyk(Majcher)

Jacek Bielski

Janina Mendalska

Marek Panas

Piotr Wadecki

Tomasz Woźny

Waldemar Korcz

Władysław Popieralski

Zenon Licznerski